Kryptografia w ransomware

Data dodania: 12 Maj, 2024


Rodzaje kryptografii i techniki szyfrowania plików w ransomware

image


Rodzaje kryptografii w ransomware

Symetryczna

W przypadku symetrycznej kryptografii ten sam klucz jest używany zarówno do szyfrowania, jak i deszyfrowania danych. W ransomware, zazwyczaj stosuje się szyfrowanie symetryczne, gdzie pliki ofiary są szyfrowane przy użyciu jednego klucza, a następnie ten sam klucz jest używany do deszyfrowania po wpłaceniu okupu.

Asymetryczna

Asymetryczna kryptografia wykorzystuje dwa różne klucze - klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz publiczny jest dostępny publicznie i używany do szyfrowania danych, podczas gdy klucz prywatny jest trzymany w tajemnicy i wykorzystywany do deszyfrowania. W ransomware, atakujący może wykorzystać klucz publiczny do szyfrowania plików ofiary, a następnie żąda okupu w zamian za klucz prywatny do deszyfrowania.

Techniki szyfrowania plików w ransomware

Advanced Encryption Standard (AES) jest powszechnie używanym algorytmem szyfrowania, który jest również stosowany w ransomware. Jest to blokowy szyfr symetryczny, który oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Atakujący może użyć AES do zaszyfrowania plików ofiary za pomocą klucza symetrycznego.

RSA to popularny algorytm asymetryczny wykorzystywany w ransomware. Atakujący może użyć klucza publicznego RSA do zaszyfrowania plików ofiary, a następnie żądać okupu w zamian za klucz prywatny RSA do deszyfrowania.

Hybrid Cryptosystems W niektórych przypadkach ransomware wykorzystuje hybrydowe systemy kryptograficzne, które łączą zalety symetrycznej i asymetrycznej kryptografii. Na przykład, atakujący może wykorzystać szyfrowanie symetryczne do zaszyfrowania plików ofiary, a następnie użyć asymetrycznego szyfrowania klucza symetrycznego, który jest przesyłany do ofiary w celu deszyfrowania.

Języki programowania używane do tworzenia ransomware

Ransomware może być tworzone przy użyciu różnych języków programowania, w zależności od preferencji atakującego. Niektóre popularne języki programowania używane w tworzeniu ransomware to:

C++ jest często wykorzystywany ze względu na swoją wydajność i możliwość bezpośredniego dostępu do funkcji systemowych. Może być używany do tworzenia zaawansowanych funkcji kryptograficznych i manipulowania plikami.

Python: Python jest popularnym językiem programowania, który oferuje dużą elastyczność i łatwość w implementacji algorytmów kryptograficznych. Może być używany do tworzenia prostych w obsłudze wariantów ransomware.

JavaScript: JavaScript jest językiem często wykorzystywanym w ransomware działającym na platformie internetowej. Może być używany do tworzenia złośliwego oprogramowania działającego w przeglądarkach internetowych.

Należy pamiętać, że opisane techniki i języki programowania są również stosowane w celach obronnych i w tworzeniu narzędzi do walki z ransomware. Bezpieczeństwo danych wymaga stałego rozwoju i dostosowywania się do nowych zagrożeń, aby zapewnić ochronę przed atakami ransomware.